STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...


(22)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
WYWIADY 


ROZMOWA Z RAMOS'em   Dzisiejszy wywiad przeprowadzimy z liderem polskiej grupy SAMAR - Ramosem.

   Jako F - "Filety" czyli jak Spider :)
   Jako R - Ramos

   F - Może na początek przedstaw się naszym czytelnikom.
   R - Cześć wszystkim ! Nazywam się Mariusz Rozwadowski, mam 25 lat, a moja ksywa to Ramos.

   F - Jak długo już bawisz się na komciu i jak to się w ogóle zaczęło ?
   R - Standartowe pytanko, gdzieś już to słyszałem ? Komodę mam od roku 91 i z tego wynika, że mam ją już 10 lat, jakoś mi się nie znudziła mimo posiadanego peceta. Zabawę w scenowanie rozpocząłem w wakacje 93 szukając czegoś więcej niż ciągłe granie w gry i zabawy Basic'em. Razem z kumplem założyłem grupę o nazwie Samar i postanowiłem, że będzie to jedna z lepszych grup w Polsce.

   F - Na scenie jesteś swapperem, dlaczego ?
   R - Obecnie na scenie bawię się jeszcze w swapowanie, ale nie swapuję już jak kiedyś i nie jestem megaswapperem. Lubię dostawać sendy i czekać, aż coś wyląduje w skrzynce, a samo zobaczenie zawartości jest ciekawe. Mimo dominacji internetu to i tak swapp ma swoją urodę. Jednak nie zawsze byłem swapperem, na początku zakładania grupy rysowałem logosy i to całkiem niezłe, napisałem kilka muzyczek oraz narysowałem dwa covery.

   F - Czy jest ktoś kto był dla Ciebie wzorem albo czy może kogoś podziwiałeś na scenie ?
   R - W dawnych czasach było kilka osób, co podziwiałem za upór i determinację. Takim kimś był koder Sir Art z grupy Charged za extra dema Crystal Sheep oraz kilku innych osobliwości. Wzorem do naśladowania nikt dla mnie nie był, jakoś sam starałem się kreować swoją osobę.

   F - Co zaliczyłbyś do swojego największego sukcesu ?
   R - Nie wiem o jaki sukces ci chodzi, ale chyba o sukces scenowy, bo o tym jest ten wywiad. Największym sukcesem było założenie dobrej grupy. Dawniej bardzo mnie rajcowało jak moja ksywa pojawiła się w chartsach swapperów w dobrych zachodnich magazynach, teraz już chartsy mnie nie rajcują jak kiedyś. Zresztą co obecnie znaczą chartsy ?

   F - Dlaczego ksywka RAMOS ?
   R - A czemu nie ? Za bardzo nie wiedziałem jaką ksywkę dla siebie wybrać i kiedyś w jakiejś grze na komie zobaczyłem imię Ramos i tak mi się to spodobało, że sobie taką ksywkę wybrałem. Nic specjalnego, ale najważniejsze, że na scenie nie ma drugiego Ramos'a.

   F - Twoje plany na życie.
   R - Założyć rodzinę mieć dwójkę dzieci i dobrze płatną pracę, a tak na poważnie to nie mam żadnych konkretnych planów. Życia nie da się zaplanować, ale napewno komodę będę miał zawsze w domu.

   F - Na kogo zagłosowałbyś, gdybyś dostał teraz votkę ?
   R

 ŚwiatPolska
Grupa
Koder
Muzyk
Grafik
Coverzysta
Swapper
CREST,OXYRON
CROSSBOW
MITCH&DANE,JEFF
ELECTRIC,VALSARY
VALSARY
???
ARISE
STINGER,GOLD HAND,BROWAR
DAF,RODNEY
VALSARY,CARRION
RODNEY
MACARTUR

   F - Co porabia prywatnie Ramos, masz jakieś hobby ?
   R - Od jakiegoś czasu kończę cholerny kompakt z warezami z koma i ciągle go nie mogę skończyć, bo brakuje mi jakieś 200 dysków c64 z warezem, których nie mam. Lista osób oczekujących na ten kompakt jest duża, ale niech się nie martwią, powstanie na 100% i będzie zawierał 100% sprawnego warezu koma.

   F - Czy zajmujesz się swappem na innych platformach ?
   R - Kiedyś zajmowałem się swappowaniem na małym Atari, ale mi to szybko przeszło i obecnie swappuję tylko na komie. Nie zamierzam swappować już na innej platformie, mam za mało czasu i oprócz koma i peceta nie mam innego kompa.

   F - Co byś poradził "początkującemu" na scenie, bo obecnie można by powiedzieć, że newcomerzy (mylnie nazywani lamerami) mają przesrane ?
   R - A czy są obecnie jacyś początkujący, wstępujący na scenę ? Scena na komie to fajna rzecz, ale strasznie mało osób już na nią wstępuje. Nowi ludzie wolą pecety, albo temu podobne pierdoły. Zresztą nie dziwie się im, bo kto by przy zdrowych zmysłach wybrał, jakby miał szmal, malucha czy merca.

   F - Czy uważasz, że z komcia da się coś jeszcze wycisnąć ?
   R - Jakby się komuś chciało, to jasne, że da się coś jeszcze wycisnąć tylko problem jak szybko to będzie chodziło na komie. Dla przykładu zobaczcie jak chodzi torus w realtimie na komie, a jak jeszcze będzie texturowany i miał inne bajery, to jedną klatkę będzie liczył raz na kilka sekund. Przyszłość, to większe rozszerzenie dla komy np. +60k(choć to trochę za mało), stereo czyli drugi sid oraz przydałaby się jakaś mała dopałka do koma. Na scenie atarowskiej rozbudowa małego Atari przyjęła się i dzięki temu scena zyskała tam. Jakby komoda była tak rozbudowana jak Atari, to pecety miałyby nie lada problemy.

   F - Jakie są plany Samaru na obecny dzień, jakieś demko ?
   R - Na obecny dzień plany grupy są, dużo gorzej z ich realizacją. W grupie panuje od jakiegoś czasu mały zastój, ale nie znaczy, że nic nie robimy. Napewno ukaże się czwarty numer ENHIRIDION'a ze starymi artami i magazyn będzie ukazywał się nadal. Ma się ukazać kilka kolekcji graficznych oraz muzycznych. Zapowiadane demo OPIUM 2 nie wiem czy tak prędko się ukaże, bo jest sporo roboty przy innych rzeczach, a czasu bardzo mało.

   F - Jaki jest twój stosunek do party tylko dla komciów, tylko dla 8-bitowców, multi ?
   R - Party dla 8-bitowców jak najbardziej trzeba organizować, ale najlepiej zrobić taką imprezę gdzieś w centrum Polski, bo do Bartoszyc jest strasznie daleko i większości osób nie chce się tam jechać z tego względu. Party 8-bitowe najlepiej zorganizować razem z innymi sprzętami tego typu np. Atari, Spectrum, etc. Przyjedzie trochę więcej osób na party. Co do multi party to na polskie edycje takiej imprezy nie warto jeździć, przekonałem się po kilku tego typu imprezach. Ludzie co orgaznizują takie party chcą po prostu naciągnąć ludzi z koma na wydanie kasy, a nagrody to do podziału i tak same grosze.

   F - Obecnie głośno mówi się o upadku sceny (i to nie tylko komcia). Czy gdy zaczynałeś, też można było usłyszeć takie opinie ? A co Ty o tym sądzisz, może chciałbyś coś przekazać ludziom, którzy tak mówią, a sami nic nie robią ?
   R - O upadku sceny mówi się już kilka lat i co upadła scena ? Jak jak wchodziłem na scenę, to scena nasza była w fazie rozkwitu, ale wiadomo z chwilą dominacji pecetów zaczęła powoli chylić się ku upadkowi. Komputery 8-bitowe to przeżytek i to nie ma się czemu dziwić, postęp techniczny idzie w szybkim tempie. Ludziom co mówią o upadku sceny nic im nie przekażę, bo kto by mnie słuchał. Scena to nie tylko wydawanie jakiegoś warezu, bo co obecnie można nazwać warezem. Ludzie wydają takie śmiecie na scenie, po to żeby scena istniała. Wystarczy wydać choć raz na jakiś czas dobry produkt, a nie 10 nieprzydatnych nikomu bzdetów. Po prostu jak coś wypuszczacie na scene, to ma mieć tzw. przysłowiowe ręce i nogi.

   F - Internet, dziś praktycznie mało kto może się bez niego obyć, wiele osób twierdzi, że może się on stać początkiem końca sceny, inni natomiast twierdzą, że scena może tylko zyskać, a co ty o tym sadzisz ?
   R - Dzięki internetowi nasza scena zyskała. Więcej ludzi chętniej chce coś zrobić i szybciej mogą się dogadać i przesłaą coś niż tradycyjnie przez pocztę. Jednak w Polsce internet ciągle jest za drogi i nie każdego stać na jego posiadanie w domu, więc swapp jeszcze trwa, ale za jakiś czas swapp upadnie i pozostanie internet. Jak internet to i pecet, a w przyszłości scena na koma będzie istnieć przeważnie na pececie i tak ostatnio sporo powstało użytków na pececie do koma.

   F - No i byłby już koniec. Możesz teraz pozdrawiać i napisać te kilka słów od siebie.
   R - No dobra pora pozdrowić. Korzystając z okazji, że udzielam ten wywiad pozdrawiam Ciocię, Wójka, Mamę i całą rodzinkę, a tak na poważnie to pozdrowienia lecą : Cactus, Daf, Gold Hand, MacArtur, Iron, Aristo, Phobos, Wodnik, Moog, Gollum, Muddler, Glover, Levi, Valsary, Baldhead, Elban, Katon, Bischop, Luke, Rodney, Alg, Skyscraper, Volcano, Pajda, Bzyk, Luc, Yaro, Cobra, Scarab, Ytm, HMM, Bladee, Rea i inni których nie wymieniłem.

   F -Dzięki za wywiad.
   R - Nie ma sprawy !Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Spider (Apidya)
-
10.5.2001
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 19-8-2015godz.09:33:13Autor: Galy
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Z żalem i wielkim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym, odszedł od nas nasz kolega MARIUSZ ROZWADOWSKI "RAMOS", przyjaciel, przewodnik... Człowiek który ratował cyfrowe historie, i zabytkowe sprzęty. Jako członek grupy demoscenowej Commodore "Samar", był znany w wielu kręgach, pisał wiele artykułów do wielu czasopism branżowych(m.in. PIXEL., CHIP.PL Magazyn CD-Action, PPE.pl) ,
   Współautor kilku książek (najbardziej znana"Bajty Polskie"); tropił historię informatyki, swoim zaangażowaniem przyczynił się do uratowania wielu unikatowych dokumentów i śladów wielkiej i małej "informatyki". Będzie nam Ciebie Mariusz bardzo brakowało...... Dziękujemy Ci za wszystko.. http://www.ppe.pl/news-3 8042-odszedl_mariusz__ramos__rozwadowski .html

#2Dzień 20-8-2015godz.13:55:47Autor: Reiter/Apidya
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Dziękujemy Gały i łączymy się w smutku wraz z całą sceną Commodore 64.

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP