![](dzial1.gif) | STREFA PC | |
|
PLAYSTATION NA PC, CZYLI EPSXE |
W tym artykule postaram się opisać proces instalacji, konfiguracji i użytkowania emulatora "ePSXe", który sprawi, że Twój komputer zamieni się w konsolę "Playstation I". Tekst powstał na podstawie materiałów pochodzących, ze strony "domowej" programu, serwisu "psxemu.com" oraz własnych (niewielkich) doświadczeń.
1. Wymagania sprzętowe.
Opisywany tutaj emulator ma następujące wymagania sprzętowe:
Minimalne
P200 MMX lub kompatybilny
256 MB RAM
Karta graficzna 3D
Karta dźwiękowa (opcjonalnie)
Zalecane
PII 500 lub kompatybilny
512 MB RAM
Karta graficzna kompatybilna z "OpenGL"
Dobra karta dźwiękowa
2. Wymagane pliki.
Oto lista plików, których potrzeba do zainstalowania i prawidłowego funkcjonowania emulatora:
- "ePSXe101.zip"
- plik z "biosem" konsoli "PSX"
- "plugin" graficzny
- "plugin" dźwiękowy (opcjonalnie)
- "plugin" dla napędu "CDROM" (opcjonalnie)
3. Opis wymaganych plików.
1) Archiwum "ePSXe101.zip" zawiera emulator ("ePSXe.exe") oraz zestaw folderów potrzebnych mu do działania.
2) Aby korzystać z emulatora musisz posiadać plik z "biosem" konsoli "Playstation I", który można znaleźć np. w internecie (nie mogę podać konkretnych adresów, ale należy szukać pliku "scph1001.zip" lub "scph7502.zip").
3) Do poprawnej pracy emulator wymaga przynajmniej jednego "pluginu" ("wtyczki") graficznego. Zobacz do tabeli poniżej, który "plugin" będzie odpowiedni dla Twojej karty graficznej.
Karta Graficzna | Plugin Graficzny (GPU) |
ATI Radeon
Geforce 256, Geforce 2
TNT, TNT2
G200, G400
Voodoo 2, Banshee
Voodoo 3
Voodoo 5
ATI Rage 128/ATI Expert |
Pete OpenGL
Pete OpenGL
Pete OpenGL
Pete D3DX6
Lewpy Glide
Lewpy Glide (16bit) lub Pete D3DDX7
Lewpy Glide lub Pete D3DDX7
Pete D3DDX7 |
4) "ePSXe" zawiera "plugin" dźwiękowy, który powinien poprawnie obsługiwać większość gier, jednak w przypadku problemów możesz wypróbować inne (np. autorstwa Pete`a).
5) Emulator zawiera dwa "pluginy" dla napędu "CDROM". Pierwszy to "plugin" "ASPI", do wykorzystania w "Win9x", natomiast drugi współpracuje z "Win2k"/"Winnt".
4. Instalacja emulatora.
Po pobraniu wszystkich niezbędnych plików (wykaz adresów internetowych znajdziesz pod koniec artykułu) "rozpakuj" archiwum "ePSXe101.zip" do nowego (pustego) katalogu (foldera), co spowoduje utworzenie w jego wnętrzu kilku podkatalogów, z których będzie korzystał emulator.
![](arty/strefapc/epsxe/1.png)
Teraz możesz uruchomić plik "ePSXe.exe" i przystąpić do konfiguracji emulatora.
5. Konfiguracja "biosu".
Konfiguracja "biosu" jest dość prosta. Po pierwsze "rozpakuj" zawartość archiwum z "biosem" do podkatalogu o nazwie "bios", wewnątrz katalogu gdzie "rozpakowałeś" emulator. Teraz uruchom emulator (plik "ePSXe.exe") i przejdź do menu Config -> BIOS, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/2.png)
Kliknij "select", aby wybrać plik "biosu", z którego chcesz korzystać, a następnie kliknij "Ok."
6. Konfiguracja "pluginu" graficznego.
"Rozpakuj" pobrane wcześniej "wtyczki" ("plugins") graficzne do podkatalogu o nazwie "plugins" , wewnątrz katalogu gdzie "rozpakowałeś" emulator. Przejdź do menu Config -> video, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/3.png)
Wybierz "plugin", z którego chcesz korzystać, a następnie kliknij na przycisk "configure", aby zobaczyć okno ustawień "pluginu" graficznego. Informację jak ustawić poszczególne opcje znajdziesz w pliku "readme", który jest dołączony do "pluginu" lub w dalszej części tego artykułu, gdzie podam przykładowe ustawienia. Kiedy skończysz kliknij "OK.", aby kontynuować.
7. Konfiguracja "pluginu" graficznego - ustawiamy "wtyczkę" Pete`a.
W tym punkcie objaśnię jak ustawić "plugin" graficzny autorstwa pete`a. Posłużę się "wtyczką" "Pete's D3D DX6", ale ustawienia dla innych jego "wtyczek" powinny być podobne.
![](arty/strefapc/epsxe/4.png)
"Resolution & Colors" - w tej części okna konfiguracyjnego możesz zdecydować czy chcesz grać na "pełnym" ekranie ("full screen mode"), czy w "oknie" ("window mode") oraz ustawić rozdzielczość, dla każdego z trybów. Ważne jest to, że "głębia" kolorów ("color depth") musi być identyczna, z tą wybraną w ustawieniach systemu operacyjnego. Wybierz rozdzielczość ("resolution"), którą najlepiej "znosi" Twój komputer (np. jeśli rozdzielczość w Twoim systemie to 800x600 ustaw podobnie wartość dla "full screen mode", natomiast wersję "okienkową" tak jak na ilustracji powyżej). Przy pomocy kombinacji klawiszy Alt+Enter możesz przełączać się pomiędzy "window mode", a "full screen mode".
![](arty/strefapc/epsxe/5.png)
Pierwszym ustawieniem, które opiszę w sekcji "Textures" okna konfiguracyjnego będzie "filtering", który zalecam ustawić na "Standard w/o Sprites".
![](arty/strefapc/epsxe/6.png)
W dalszej kolejności ustaw opcję "caching type" na "Dynamic", jeśli Twoja karta graficzna ma przynajmniej 8 MB pamięci Ram lub "Paletized", jeśli twoja karta obsługuje tę funkcję (np. karty "Geforce").
![](arty/strefapc/epsxe/7.png)
W sekcji "Framerate" zalecam wybrać "Use FPS limit" oraz "Auto-detect FPS/Frame skipping limit".
![](arty/strefapc/epsxe/8.png)
W sekcji o tajemniczej nazwie "Better, but (sometimes) slower" ("Lepiej, choć (czasem) wolniej") ustawiamy opcję "Off-Screen drawing" na "Standard", a jeśli jakaś gra zacznie "klatkować" zawsze można wybrać "None" (wyłączone).
![](arty/strefapc/epsxe/9.png)
Jeśli Twoja karta graficzna obsługuje funkcję sprzętowy "blending" ustaw opcję "Advanced blending" w tej samej sekcji na "Hardware", a jeśli nie wybierz pozycję "None" (wyłączony), aby uniknąć spowolnienia pracy emulatora.
![](arty/strefapc/epsxe/10.png)
W sekcji "Misc" obowiązkowo zaznacz opcje "Unfiltered framebuffer updates" oraz "Color Dithering". Opcjonalnie możesz zaznaczyć również "Full vram primitives", ale warto to zrobić tylko w przypadku komputerów z procesorem, o częstotliwości powyżej 1 Ghz i dobrą kartą graficzną (w przeciwnym wypadku emulator może mocno "zwalniać").
8. Konfiguracja "pluginu" dźwiękowego.
"Rozpakuj" pobrane wcześniej "wtyczki" ("plugins") dźwiękowe do podkatalogu o nazwie "plugins", wewnątrz katalogu gdzie "rozpakowałeś" emulator. Przejdź do menu config->sound, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/11.png)
Wybierz "plugin", z którego chcesz korzystać, a następnie kliknij na przycisk "configure", aby zobaczyć okno ustawień "pluginu" dźwiękowego (nie musisz klikać "configure" jeżeli chcesz korzystać z "pluginu" dołączonego do emulatora, którego nazwa jest na ilustracji powyżej). Informacje o ustawieniach poszczególnych opcji znajdziesz w dokumentacji konkretnego "pluginu".
![](arty/strefapc/epsxe/12.png)
W dolnej części okna "Config Sound" znajdziesz kilka opcji, które pozwolą Ci wybrać rodzaje dźwięków konsoli "PSX", jakie chcesz emulować. Zalecane jest aktywowanie wszystkich opcji, natomiast jeśli chciałbyś zwiększyć prędkość pracy emulatora możesz wyłączyć opcje z literkami "XA", ale wtedy gry mogą być pozbawione części oprawy dźwiękowej.
9. Konfiguracja "pluginu" dla napędu CDROM.
"Rozpakuj" pobrane wcześniej "wtyczki" ("plugins") dla napędu CDROM do podkatalogu o nazwie "plugins", wewnątrz katalogu gdzie "rozpakowałeś" emulator. Przejdź do menu config->cdrom, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/13.png)
Wybierz "plugin" "ePSXe ASPI" (na ilustracji powyżej), jeśli emulator zainstalowałeś w systemach Windows 95,98 lub ME, natomiast jeśli używasz systemów Windows NT/2000 wybierz "plugin" "ePSXe win2k", po czym kliknij przycisk "configure".
![](arty/strefapc/epsxe/14.png)
W oknie konfiguracji wybierz literę, która odpowiada Twojemu napędowi CDROM.
10. Konfiguracja kart pamięci.
Użytkownicy realnej konsoli "PSX" korzystają z dwóch kart pamięci (instalowanych w konsoli), dzięki którym 7mogą zapisywać stan gry. Emulator "ePSXe" także tworzy w jednym ze swoich podkatalogów ("memcards") dwie "wirtualne" karty pamięci (dwa pliki), które działają podobnie jak realne odpowiedniki. Aby skonfigurować karty pamięci w opisywanym emulatorze przejdź do menu config->memcards, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/15.png)
W powyższym oknie możesz wybrać dwa pliki, które będą wykorzystywane, jako wirtualne karty pamięci.
Jeśli wybierzesz nieistniejący plik zostanie on utworzony automatycznie, gdy uruchomisz grę. Aby zamknąć okno konfiguracji naciśnij przycisk "Ok."
11. Konfiguracja "gamepad`ów".
Aby skonfigurować emulację "gamepad`a", czyli joystick`a konsoli "PSX" przejdź do menu config->game pads, po czym zobaczysz następujące okno:
![](arty/strefapc/epsxe/16.png)
W oknie tym możesz wybrać rodzaj emulowanego "gamepad`a". Może to być "digital pad", "digital pad/analog pad" lub "digital pad/mouse pad". Możesz na bieżąco przełączać się pomiędzy poszczególnymi "gamepad`ami", przy pomocy klawisza "F5". Pozostaje przyporządkować klawisze komputerowej klawiatury bądź joystick`a do przycisków wybranego "gamepad`a" "PSX". Czynność ta jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy kliknąć pole odpowiadające przyciskowi "pad`a" "PSX", który chcemy ustawić i wcisnąć klawisz klawiatury/joystick`a, jaki ma mu odpowiadać. Kiedy zakończysz ustawienia kliknij "Ok.", aby zapisać dokonane zmiany.
12. Uruchamianie gry.
Gdy już przebrniemy przez całą konfigurację możemy w końcu rozpocząć grę. W tym celu włóż płytę z grą dla konsoli "PSX" do napędu CDROM Twojego komputera (jeśli masz kilka napędów wybierz ten, który ustawiłeś w "pluginie" dla napędu CDROM), uruchom emulator i wybierz z menu "file" opcję "Run CDROM" - po krótkiej chwili gra powinna wystartować. Emulator "ePSXe" może również uruchamiać grę/emulację w trzech innych trybach, które opiszę poniżej:
"Run ISO" - opcja umożliwia uruchomienie gry przechowywanej na twardym dysku, w formie "obrazu" płyty (program obsługuje obrazy: "*.bin", "*.iso", "*.img").
"Run PS-EXE" - ta opcja umożliwia uruchomienie gry, poprzez specjalny plik, obecny na płytach, z grami "PSX".
"Run BIOS" - wybierając tę możliwość możesz uruchomić sam "bios" emulowanej konsoli, co umożliwia edycję zawartości wirtualnych kart pamięci oraz korzystanie z odtwarzacza CDAUDIO.
13. Gdzie znaleźć dalsze informacje oraz potrzebne pliki?
Poniżej przedstawiam adresy internetowe, pod którymi można znaleźć pliki potrzebne do działania emulatora oraz dalsze informacje o tym oraz innych emulatorach konsol video (starszych i nowszych).
http://www.epsxe.com/ - strona "domowa" (oficjalna) emulatora "ePSXe".
Znajdziesz tutaj sam emulator (w najnowszej i starszych wersjach), odnośniki do stron z "pluginami", przewodnik po instalacji oraz forum dyskusyjne (serwis w języku angielskim).
http://home.t-online.de/home/PeteBernert - strona autora wielu "pluginów" dla "ePSXe". Znajdziesz tutaj opisywany w niniejszym tekście "plugin" graficzny oraz kilka innych przydatnych "wtyczek" (serwis w języku angielskim).
http://www.psxemu.com - serwis o emulatorach różnych konsol video. Znajdziesz tutaj informacje, emulatory oraz dodatki do nich ("wtyczki", dodatkowe narzędzia itp.)
![](gradient.jpg)
Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:
|
|
Frazes (Apidya)
1-2.4.2004
15.6.2004
-
Filety on-line
|
|
#1 | Dzień 30-8-2004 | godz.16:26:41 | Autor: ZIPI gg:3737929 | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Dlaczego wciaz mi nie działa
????????????????????
Jak ktos wie dlaczego niech do
mnie napisze na gg:3737929 |
|
#2 | Dzień 2-9-2004 | godz.09:08:52 | Autor: Frazes | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Szkoda, że nie napisałeś bardziej
szczegółowo w czym leży problem (jakie
są objawy tego, iż emulator Ci nie
działa), bo wtedy byłoby łatwiej coś
doradzić... Pozdrawiam. |
|
#3 | Dzień 1-2-2005 | godz.07:56:57 | Autor: Chewek | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Czy ktoś zrobił jakieś nowsze pluginy do
tego emulatora, czy może istnieją jakieś
nowsze emulatory PSX'a ?? |
|
#4 | Dzień 24-8-2005 | godz.19:51:14 | Autor: Koko | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Podajcie stronke z biosem |
|
#5 | Dzień 15-5-2006 | godz.19:26:52 | Autor: Sabek_krysia@interia.pl | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Wszystko ok ale nigdzie nie moge
sciagnac biosi do epsxe |
|
#6 | Dzień 11-5-2007 | godz.17:02:37 | Autor: Damian | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Jestem zachwycony jest to najlepsza
strona w której można idealnie
dowiedzieć sie jak mam skonfigurować ten
emulator. cuż
mogę jeszcze powiedzieć gratulacje
!!!!!. |
|
#7 | Dzień 11-5-2007 | godz.21:58:46 | Autor: Frazes | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Dziękuję za miłe słowa, zwłaszcza, że
ten artykuł powstał już dosyć dawno. Co
do udostępnienia biosu, to warto
poszukać w sieci...
Pozdrawiam. |
|
#8 | Dzień 1-10-2007 | godz.21:41:36 | Autor: Zator | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Mam takie jedno małe pytanko a
mianowicie : Czy da sie
to jakos "spowolnic" ?? Bo gra chodzi 2
razy szybciej niz powinna z gory dzieki
za odpowiedz |
|
#9 | Dzień 16-10-2007 | godz.14:15:27 | Autor: Frazes | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Hej ! Żeby spowolnić
gierkę spróbuj zrestartować emulatorek i
pogrzebać w opcji "country" w menu
"options" (zmień z "autodetect" na
"NTSC", albo "PAL"). Nie mam pewności
czy to pomoże z tą konkretną gierką, ale
sprawdzić warto.
Pozdrawiam. |
|
#10 | Dzień 18-10-2007 | godz.15:18:58 | Autor: ALexa | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | No nie a mi wciąż tekken 3 nie działa :( |
|
#11 | Dzień 30-12-2007 | godz.18:43:06 | Autor: Zbynio | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Kto mi powie jak otworzyć tekkena 3 ??
robiłem wszystko i chu*** proszę o pomoc
pod nr gg:6079423 |
|
#12 | Dzień 28-1-2008 | godz.10:19:18 | Autor: Anonim | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Mam dosc nietypowy problem.....gra
zacina mi sie po pierwszej planszy
(Syphon filter 3)....tak samo dzieje sie
w (syphon filter 2 ale po 3
planszy)...pomozcie prosze :( |
|
#13 | Dzień 2-2-2008 | godz.14:12:56 | Autor: LOLALfonS | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Coś mi nie działa.(włącza sie gra(muzyka
idzie)ale za to ekran sie nie wyświetla)
Co ZROBIĆ. PROSZĘ ODP. |
|
#14 | Dzień 26-12-2008 | godz.14:28:56 | Autor: MIHOO | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Ja mam taki error: gram kilka minut u
nagle dźwięk sie zacina (tzn. np. odgłos
kopnięcia słychać przez całą gre ) i gdy
przejde dowolną postacią tryb arcade to
cut-scenka się nie włącza HELP |
|
#15 | Dzień 3-5-2009 | godz.21:35:09 | Autor: Spitfire | Status: Brak błędów | AdrIP: Ukryty | Witam, ja mam wersję ePSXe 1.6 i taki
problem że nie mogę wejść do menedżera
kart pamięci. Gdy wybieram Run Bios,
bios się ładuje, pokazuje się menu
wyboru "memory Card" i "CD player" ale
dalej nie mogę nic zrobić. Gry chodzą
normalnie, nie mam z nimi żadnego
problemu. Na początku menedżer kart
chodził normalnie ale od jakiegoś czasu
już nie :/ Proszę o
pomoc |
|
Instrukcja używania systemu komentarzy
- W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
Tagi HTML są nieaktywne.
- W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
Tagi HTML są aktywne. Możesz:
Możliwość:
|
Komenda:
|
Przykład:
|
a. Pogrubić tekst: |
<B></B> |
Pogrubiony |
b. Pochylić tekst: |
<I></I> |
Pochylony |
c. Podkreślić tekst: |
<U></U> |
Podkreślony |
d. Stworzyć indeks górny: |
<SUP></SUP> |
Indeks górny |
e. Stworzyć indeks dolny: |
<SUB></SUB> |
Indeks dolny |
f. Użyć czcionki maszynowej: |
<TT></TT> |
Czcionka maszynowa |
Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).
Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.
|