STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...


(22)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
STREFA C= 


KABLE I PRZYSTAWKIInterfejs X1541

   W celu zorientowania się w kompletnej liście kabli i przejściówek, o których tu mowa zajrzyj do cables and adaptors page. Podziękowania dla Nicolas Welte za jego pomoc z utrzymaniem tych stron.

   W celu zejścia do podstron używaj odnośników, znajdujących się na wszystkich stronach (linków). Możesz także załadować na swój komputer wszelkie informacje, włącznie z tekstem i grafiką, publikować je lub tworzyć lustrzane serwisy na swoich stronach. O ile to możliwe, to nie zmieniaj tu niczego. A jeśli dokonasz zmian, upewnij się, że zachowasz najważniejsze części, w przeciwnym razie Twoi goście odwiedzający Twą stronę mogą odejść z niej źle poinformowani (błędnie). Uszanuj prawa autorskie znajdujące się na dole każdej strony.

Interfejsy

   Są tu przedstawione 4 kable szeregowe i dodatkowe 2 kable równoległe. Wszystkie one łączą stacje Commodore z portem równoległym w PC. W zależności od tego, jaki sprzęt Commodore i PC posiadasz, jakiego systemu operacyjnego używasz na swym PC i z jaką prędkością przesyłasz dane - możesz wybrać pomiędzy ilością przewodów i par przewodów (podwójną ilością przewodów).

   Niżej jest lista dostępnych kabli. Po więcej informacji o każdym kablu, możesz zajrzeć do właściwych podstron przy pomocy odsyłaczy (linków).

 • Kabel X1541 cable jest kablem oryginalnym. Wymaga on portu równoległego z trybem SPP lub PS/2 i jest kompatybilny z wszystkimi stacjami Commodore, które są zazwyczaj wyposażone w port szeregowy. Jednak, nie jest on kompatybilny z portem równoległym zintegrowanym na większości płyt głównych Pentium i nowszych.
 • Kabel XE1541 extended cable jest substytutem dla kabla X1541. Jest to również kabel szeregowy i także jest kompatybilny z wszystkimi stacjami Commodore, które zazwyczaj mają port szeregowy, ale działa on na wszystkich portach równoległych, wliczając również te zintegrowane na większości płyt głównych Pentium i nowszych.
 • Kabel XM1541 multitask cable jest on tylko trochę inny od rozszerzonego kabla XE1541. Posiada on dwa przewody wymienione (zmienione) na końcówce kabla podłączanej do Commodore. To pozwala innym programom na używanie raczej przerwań aniżeli głosowania (ed. ang. polling) do porozumiewania się z stacją Commodore pod Linux'em.
 • Kabel aktywny XA1541 active cable używa raczej tranzystorów i rezystorów aniżeli diody. To czyni go ostatecznie (ed. tolerancyjnym) kablem transferowym, gdyż działa nawet na tych kilku płytach głównych (włącznie z ASUS P5A, ASUS P5A-B i pewnymi laptopami), na których kabel rozszerzony XE1541 i kabel XM1541 mają problemy. Ten kabel działa również pod Linux'em.
 • Kable XH1541 i XH1571 hybrid cables są alternatywą dla kabla X1541. Te kable są kompatybilne ze wszystkimi portami równoległymi i są dostępne w dwóch odmianach: kabla hybrydowego XH1541 dla stacji Commodore 1541 i kabla hybrydowego XH1571 dla napędów Commodore 1570 i 1571; inne stacje nie są wspierane przez te kable. Te kable mogą efektywnie zwiększyć prędkość transferu danych, trzykrotnie w przypadku transferu PC-do-stacji i do 150% w przypadku transferu ze stacji-do-PC.
 • Kable równoległe XP1541 i XP1571 parallel cables stanowią alternatywę dla wszystkich czterech kabli szeregowych. Są one kompatybilne z następującymi trybami pracy portu równoległego PS/2, EPP i ECP, są one dostępne w dwóch odmianach: XP1541 dla stacji Commodore 1541 i XP1571 dla stacji Commodore 1570 i 1571; inne stacje nie są przez nie wspierane. Te kable umozliwiają efektywne potrojenie prędkości transferu danych w dwie strony, tzn. PC-do-stacji i ze stacji-do-PC.

   Jeśli chciałbyś zamówić jakiś z tych kabli odwiedź stronę The X1541 Shop.

Wskazówki do wyboru kabla

   Aby móc przesyłać dane pomiędzy swoim napędem Commodore i komputerem PC, po pierwsze musisz mieć kabel szeregowy. Zwróć uwagę, że określenie "szeregowy" określa tu kabel, który przesyła dane w sposób szeregowy, pomimo że jeden jego koniec będzie podpinany do portu równoległego w PC. Masz do wyboru cztery możliwości: 1) standardowy kabel X1541; 2) rozszerzony kabel XE1541; 3) kabel XM1541 multitask; 4) kabel aktywny XA1541. Chociaż ich nazwy sugerują inaczej, to kable te mogą współpracować z większością napędów Commodore, nie tylko z modelem Commodore 1541.

   W jakimkolwiek przypadku, powinieneś załadować X1541Test i przetestować swój sprzęt przed podjęciem decyzji o wyborze kabla. Powie Ci on czy Twój port równoległy jest kompatybilny z kablem X1541 czy nie jest. Przed uruchomieniem tego testu, sprawdź czy możesz ustawić tryb pracy swego portu równoległego poprzez przełączniki (jumper'y) lub w BIOS'ie. Jeśli tak, to upewnij się, że jest to tryb SPP lub PS/2 ponieważ są to tryby wymagane dla kabla X1541 i programu X1541Test. Jeśli nie możesz znaleźć tych trybów pracy, to poszukaj w ustawieniach trybu oznaczonego jako "Standard", "Compatible" lub "Normal" dla SPP i "BPP" lub "Extended" dla PS/2. Nie przejmuj się jakie jest określenie portu równoległego w BIOS, ale raczej sprawdź rzeczywisty tryb pracy portu równoległego przy pomocy X1541Test.

   Na sprzęcie, który zgłaszany jest jako niekompatybilny z kablem X1541, powinno się użyć kabla rozszerzonego XE1541 lub kabla XM1541 multitask, który to pracuje również pod LINUX'em. Niestety, nie ma żadnego sposobu, żeby określić czy kabel rozszerzony XE1541, czy kabel XM1541 multitask będą działać z Twoim komputerem czy nie. Jednakże szansą na to, że kabel będzie współpracował z Twym PC jest wysoka, nie dotyczy to laptop'ów czy komputerów wyposażonych w płytę główną ASUS P5A(-B). Jeśli nie masz szczęścia, to użyj uniwersalnego kabla aktywnego XA1541. Ten kabel pracuje ze wszystkimi płytami głównymi PC, a także pod kontrolą Linux'a.

   Generalnie są następujące zasady, którymi można się kierować przy wyborze kabla:

Przypadek 1. Posiadasz komputer 286, 386 lub 486 i nie masz zamiaru używania kabla na innym komputerze lub pod Linux'em. Potrzebujesz kabla X1541 cable ponieważ:

 • Kabel X1541 jest najłatwiejszym ze wszystkich do zbudowania, wszystkie pozostałe kable szeregowe potrzebują do budowy trochę komponentów elektronicznych.

Przypadek 2. Chciałbyś używać tego kabla (także) na płycie głównej Pentium lub lepszej. Ten komputer nie jest laptop'em i nie bazuje on na płycie głównej ASUS P5A(-B) i wreszcie nie zamierzasz używać tego kabla pod Linux'em. Potrzebujesz kabla rozszerzonego XE1541 extended cable ponieważ:

 • Większość płyt głównych Pentium i nowszych ma zintegrowany port równoległy, który jest niekompatybilny ze standardowym kablem X1541.

Przypadek 3. Chciałbyś używać tego kabla (także) na płycie głównej Pentium lub lepszej. Ten komputer nie jest laptop'em i nie bazuje on na płycie głównej ASUS P5A(-B), kabel ma być wykorzystywany pod Linux'em. Potrzebujesz kabla XM1541 multitask cable ponieważ:

 • Większość płyt głównych Pentium i nowszych ma zintegrowany port równoległy, który jest niekompatybilny ze standardowym kablem X1541.
 • Kabel rozszerzony XE1541 nie jest wspierany przez aplikacje Linux'owe.

Przypadek 4. Chciałbyś używać tego kabla (także) na płycie głównej Pentium lub lepszej, która jest laptop'em lub komputerem bazującym na płycie ASUS P5A(-B). Potrzebujesz kabla aktywnego XA1541 active cable, który działa również pod Linux'em, ponieważ:

 • Naprawdę nieliczna grupa płyt głównych, jak te w/w, nie wspiera żadnego z tych kabli, tzn.: standardowego X1541, rozszerzonego XE1541, czy XM1541 multitask.

   Jeśli masz już gotowy kabel szeregowy, a program do transferu danych został uruchomiony i działa poprawnie, a także posiadasz stację dysków Commodore 1541, 1570 lub 1571 albo kompatybilny klon, to możesz pomyśleć o zwiększeniu prędkości transferu danych przy użyciu jednego z dostępnych kabli. Proszę, zwrócić uwagę, że wszystkie te kable wymagają modyfikacji Twojej stacji Commodore. Jeśli nie jesteś zbyt dobry w przeróbkach sprzętowych, to nie próbuj robić tego samemu, ale poproś o pomoc kogoś doświadczonego. Przeczytaj również dokumentacje programu do transferu danych, aby sprawdzić czy wspiera on ten typ (planowany) kabla. Masz do wyboru dwa wyjścia: 1) kabel hybrydowy XH1541/XH1571; 2) kabel równoległy XP1541/XP1571. Oba występują w dwóch lekko różniących się odmianach: jedna dla stacji Commodore 1541, inna dla stacji Commodore 1570 i 1571.

   Jeśli dysponujesz tylko jednym portem równoległym, to istnieje kilka rozwiązań, w zależności od tego jaki kabel szeregowy masz podłączony do jakiego portu równoległego.

Przypadek 1. Masz port z trybem SPP i używasz z nim kabla X1541. Kable XH1541 i XH1571 hybrid cables dają Ci dodatkowo połączenie w połowie równoległe (semi) ponieważ:

 • Kable równoległe XP1541 i XP1571 nie pracują z trybem SPP.

Przypadek 2. Masz port z trybem SPP i używasz kabla rozszerzonego XE1541, XM1541 multitask lub kabla aktywnego XA1541. Nie można tu już bardziej rozbudować możliwości ponieważ:

 • Układ wyprowadzeń z kabli hybrydowych XH1541 i XH1571 jest niezgodny z tym z kabla rozszerzonego XE1541, XM1541 multitask i kabla aktywnego XA1541.
 • Kable równoległe XP1541 i XP1571 nie działają w trybie SPP.

Przypadek 3. Masz port z PS/2 i używasz z nim kabla szeregowego. Kable równoległe XP1541 i XP1571 parallel cables dadzą Ci możliwość w pełni równoległego połączenia ponieważ:

 • Kable hybrydowe XH1541 i XH1571 nie pozwolą Ci na osiągnięcie prędkości maksymalnej na porcie PS/2.

Przypadek 4. Masz port z trybem EPP lub ECP i używasz z nim: kabla rozszerzonego XE1541, XM1541 multitask lub kabla aktywnego XA1541. Kable równoległe XP1541 i XP1571 parallel cables pozwolą Ci dodatkowo na w pełni równoległe połączenie przy tej konfiguracji ponieważ:

 • Kable hybrydowe XH1541 i XH1571 nie pozwolą na osiągnięcie prędkości maksymalnej na porcie EPP lub ECP i mają one też układ wyprowadzeń niezgodny z kablem rozszerzonym XE1541, XM1541 multitask i kablem aktywnym XA1541.

   Jeśli dysponujesz dwoma portami równoległymi, to w takim przypadku możesz wybrać pomiędzy brakiem uzależnienia portu równoległego od kabla i kablem szeregowym, który już masz.

Przypadek 1. Twój drugi port równoległy jest portem SPP. Kable hybrydowe XH1541 i XH1571 hybrid cables dają Ci możliwość połączenia na półrównoległego ponieważ:

 • Kable równoległe XP1541 i XP1571 nie współpracują z portem SPP.

Przypadek 2. Twój drugi port równoległy jest portem PS/2, EPP lub ECP. Kable równoległe XP1541 i XP1571 parallel cables pozwolą Ci uzyskać w pełni równoległe połączenie ponieważ:

 • Kable hybrydowe XH1541 i XH1571 nie pozwolą Ci uzyskać maksymalnej prędkości tych portów : EPP lub ECP.

Contact | Copyright and license | Recent updatesTłumaczył:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Thorgal (Apidya)
5-12.2002
27.5.2003
-
Filety on-line