STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(33)
(17)
(3)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
STREFA C= 


SPEKTRAVIDEO SV-328Spektravideo SV-328

Wymiary: 405 x 218 x 77 mm.
Masa: 4 kg.
Mikroprocesor: Z80A, 3,6 MHz.
Pamięć: 60 kB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 144 kB, z tego 16 kB przeznaczonych na pamięć ekranu; dla programów w języku Basic dostępne 32 kB, dla systemu CP/M - 64 kB. 32 kB pamięci ROM zawierającej interpreter Mikrosoft-Basic, możliwość rozszerzenia do 96 kB.
Ekran: 24 wiersze po 40 znaków, możliwość uzyskania 80 znaków w wierszu przez dodanie specjalnej karty.
Grafika: rozdzielczość 256x192 punkty, do 32 "sprites" obiektów w matrycach 8x8 i 16x16 punktów, które mogą być niezależnie przemieszczane po ekranie; 16 barw.
Klawiatura: typu maszyny do pisania, 87 klawiszy, oddzielny blok cyfr ze znakami działań, 4 klawisze do sterowania kursorem, 10 klawiszy funkcyjnych.
Dźwięk: 3 kanały po 7 oktaw, wbudowany syntezator muzyczny i generator szumów. Przyłącza: łącze do firmowego magnetofonu kasetowego, gniazda dla dwóch joysticków, gniazdo dla modułów ROM, gniazdo dla monitora PAL lub przez modulator do telewizora PAL, łącze do modułu umożliwiającego dalsze rozszerzania.


Tak może wyglądać cały zestaw: 1-telewizor, 2-monitor(SV-906), 3-moduł ROM, 4-przełącznik antena/komputer, 5-modulator, 6-dwukanałowy magnetofon kasetowy (SV-903), 7-telefon, 8-drukarka mozaikowa (SV-901), 9-komputer SV-318/328, 10-moduł do pojedynczego rozszerzenia (SV-602), 11-modem telefoniczny (SV-701), 12-łącze szeregowe RS232 (SV-805), 13-karta 80-znakowa (SV-806), 14-łącze równoległe Centronics (SV-802), 15-moduł 16kB pamięci RAM (SV-803), 16-moduł 64kB pamięci RAM (SV-807), sterownik dysków elastycznych (SV-801), 18-stacja dysków elastycznych 5,25", 19-joystick (SV-101), 20-zasilacz, 21-moduł do przyłączania rozszerzeń (SV-601), 22-pokrywa moduł, 23-urządzenie do wprowadzania rysunków (SV-105).

   Firma Spektravideo najczęściej jest przedstawiana jako firma amerykańska, chociaż jej siedzibą jest Hongkong. W 1983 r. zaprezentowała w USA dwa modele mikrokomputerów SV-318 i SV-328, różniące się jedynie klawiaturą i liczbą pamięci RAM. Były to czasy, kiedy królował jeszcze ZX81, a Spektrum i Commodore 64 były nowościami. Duże możliwości sprzętu i bardzo bogata wersja Basica zapewniły tym mikrokomputerom popularność. W tym samym roku trafiły one do RFN, gdzie są nadal chętnie kupowane. Tak jak wszystkim mikrokomputerom trafiającym do Europy z USA, towarzyszyła im bogata oferta wyposażenia i urządzeń zewnętrznych. Niestety, w tym wypadku rozszerzanie jest drogie, gdyż należy zacząć od specjalnego modułu zawierającego zasilanie i gniazda dla wszystkich innych urządzeń. Pełna konfiguracja zbliża nas w cenie, ale również i w możliwościach do dobrego komputera osobistego. Prawdziwą rewelacją w wypadku SV-318 i SV-328 była reklamowana zgodność ze standardem MSX. Pierwsze wzmianki o tym standardzie pojawiły się w 1983 r. Więcej o MSX będzie w następnych numerach, ponieważ jest to pomysł niesłychanie ciekawy. Następnie mikrokomputery MSX pojawiły się dopiero w końcu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii. Wtedy okazało się, że łącze do dodatkowych modułów ROM w SV-318 i SV-328 nie jest zgodne ze standardem. Oba mikrokomputery spotkały się z chłodnym przyjęciem przez fachowe pisma angielskie i nie zdołały osiągnąć znaczącej pozycji na tym rynku. W odpowiedzi firma wypuściła model SV-728 już w pełni odpowiadający standardowi MSX. Jego los zależy jednak głównie od tego czy MSX chwyci. Do Polski trafiło kilka tych mikrokomputerów, używane są głównie do celów profesjonalnych, pracując pod systemem CP/M.

   Podziękowania dla Hansa za użyczenie materiałów do tego artykułu.Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Ryszard Damski
-
21.9.2004
-
Horyzonty Techniki 8/85

DODAJ SWÓJ KOMENTARZInstrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP