STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami




OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(65)
(17)
(3)
(2)
(2)



WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D




STREFA C= 


NOWOŚCI Z LAS VEGAS



   Trzy nowe modele firmy Commodore - C16, C116, 4Plus - wypuszczone na rynek jesienią ubiegłego roku nie wzbudziły sensacji. Potwierdziły wysoki poziom wyrobów firmy, ale nie odbiegały od istniejących standardów. Rewelacją stały się dopiero dwa modele zaprezentowane w styczniu w Las Vegas. Są to C128 i przenośny LCD Portable.

   LCD jest pierwszym przenośnym komputerem tej firmy. Zbudowany jest na mikroprocesorze 65C102, ma 96 kB pamięci ROM i 32 kB - RAM. Ekran na ciekłych kryształach mieści 16 wierszy po 80 znaków, a grafikę można przedstawić z rozdzielczością 480 x 128 punktów. Bardzo bogaty jest zestaw łączy; jest łącze szeregowe RS232, łącze równoległe (Centronics), łącze szeregowe CBM, modem, łącze do czytnika kodu słupkowego i łącze dodatkowej pamięci. Równie bogate jest wbudowane oprogramowanie, umieszczone w pamięci ROM. Mamy do dyspozycji program do przetwarzania tekstów, bazę danych, kalkulację na tabelach, kalkulator, terminarz, monitor i program symulujący terminal. Przedstawiciele firmy twierdzą, że wszystkie urządzenia zewnętrzne od Commodore 64 mogą współpracować z LCD.

Commodore LCD

   Druga nowość firmy Commodore - C128 to trzy komputery w jednym. Pierwszy to cały C128. Mamy tutaj do dyspozycji Basic 7.0 ze 140 instrukcjami. Pamięć RAM można rozszerzyć do 512 kB, a jedna z opcji pozwala symulować na niej floppy disk. Na ekranie można przedstawić 80 lub 40 znaków w wierszu. Rozdzielczość grafiki może wynosić 320 x 200 punktów lub 640 x 200 punktów i mamy 16 barw do wyboru.

   Drugi komputer to możliwość symulowania Commodore 64. W tym trybie C128 jest w pełni kompatybilny z C64 zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania. Oznacza to, że wszystkie programy z C64, których jest rzeczywiście dużo i są dobre, będzie można używać na C128. Również możliwe będzie wykorzystanie wszystkich urządzeń zewnętrznych.

Commodore 128

   Trzecia możliwość, jest również rewelacyjna. Komputer pracuje mianowicie systemem CP/M3.0 firmy Digital Research, standardem dla praktycznych zastosowań. Daje to dostęp do biblioteki kilku tysięcy czysto profesjonalnych programów. Pracuje wtedy mikroprocesor Z80 z zegarem 4 MHz, możliwe jest również rozszerzenie pamięci RAM do 512 kB.

   Podziękowania dla Hansa za użyczenie materiałów do tego artykułu.



Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:



Ryszard Damski
-
10.8.2004
-
Horyzonty Techniki 8/85





DODAJ SWÓJ KOMENTARZ



#1Dzień 31-8-2004godz.00:25:53Autor: Hans
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Szkoda troszkę, że te skany wyszły nie za bardzo. Gazeta była stara i na dziadowskim papierze... :(

#2Dzień 31-8-2004godz.07:19:27Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Znalazłem w sieci oryginał (scan z materiałów reklamowych) dotyczący LCD poczytałem sobie (2 strony i więcej zdjęć) i.... może kogoś interesuje to poszukam jeszcze raz... można by było poszerzyć artykuł o więcej szczegółów.. w każdym razie LCD wyszły 3 egzemplarze i nie był on taki przenośny ;) można było w normalu czytać ze stacji itd... Chciałbym kiedyś dopaść rom z tego modelu:)

#3Dzień 31-8-2004godz.22:33:02Autor: Hans
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Kisielku... gdzie go wypatrzyłeś (tego LCD). Podaj adresik PLEASE ;)

#4Dzień 1-9-2004godz.09:54:55Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Hansio:) a wiesz wpisz sobie secret weapon CBM lub commodore LCD w googielki :) Ja sobie to zapodałem na początku roku jak szukałem kto jeszcze coś robił na komcia z LCD;) (you know why :)) Sprawy sie tak mają że robie płytke zakupiłem książki o VHDL i dokształcam sie w trybie burst ;) Mam pojemne scalaczki i kupe innego złomu do wykonania zadaniam, zastanawiam sie jeszcze poważnie nad VS1001...czyli mp3:) tylko kto mi soft napisze:(

#5Dzień 1-9-2004godz.18:16:11Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Tak, takie to były czasy. Dzisiaj nawet papier toaletowy robią lepszy niż papier z tamtej epoki. Wracając do przeszłości - zawsze mnie śmieszyły te literki na komunistycznej srajtaśmie :)) Hihi, człowiek był kulturarniejszy, bo i w kiblu sobie coś poczytał i się pośmiał :).

Instrukcja używania systemu komentarzy    

  1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
    Tagi HTML są nieaktywne.
  2.    
  3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
    Tagi HTML są aktywne. Możesz:

  4.    Możliwość:

    Komenda:

    Przykład:

       a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
       b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
       c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
       d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
       e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
        f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


    Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
    Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
    Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

    Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
    Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP