STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami




OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(47)
(17)
(3)
(2)
(2)



WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D




SPRZĘT 


KONSERWACJA STACJI



   Kolejną częścią zestawu komputerowego, którą możemy poddać procesowi przeczyszczenia jest stacja dysków. Oto przepis jak tego dokonać. Opis dotyczy w szczególności modelu 1541 II, lecz nie widzę przeciwności aby nie skorzystać z niego w przypadku innych napędów tej rodziny, szczególnie gdy występuje pewne podobieństwo pomiędzy nimi.

   Przygotuj wkrętak oraz wszystkie potrzebne rzeczy (wymieniłem je w poprzednim odcinku) i możemy zaczynać.

1) Upewnij się, że odłączyłeś już wszystkie przewody i wyjąłeś dysk z kieszeni stacji.

2) Odwróć całość do góry nóżkami i wykręć śruby. Teraz znów obróć, postaw i uchyl do góry wieczko (ciągnij do siebie). Spójrz na dźwigienkę stacji. Chwyć ją i ostrożnie wyciągnij. Jeszcze tylko unieś czołową płytę. Uważaj na przewody po lewej stronie. Prowadza one do kontrolek. Odłóż wszystko na bok...

3) Zajmijmy się napędem dyskowym. Cały napęd mocują do denka 4 śruby. Dwie z nich są dokręcone do stalowych linek. Rozmontuj to.

4) Czy widzisz te przewody, biegnące do głowicy i kontrolek? Są dolutowane do plastikowych wsuwek, a te włożone w płytkę. Zapisz ich ulokowanie i kierunek ułożenia. Później odłącz.

5) Podnieś napęd do góry i odłóż na bok. Oto cala elektronika stacji! Zostały jeszcze jedynie 3 śruby, które odkręć od płytki. Płytka leży sobie w metalowym korytku, które również wyjmij.

6) Zaczynamy czyszczenie. Najpierw obudowa - zrób to w poznany sposób (pisałem już o tym poprzednio), potem części elektroniczne (użyj suchego pędzelka). Głowicę można przetrzeć kawałkiem watki nasączonej czystym spirytusem (nie może być to salicylowy), nawet wysokoprocentowa czysta wódka będzie odpowiednia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej dyskietki czyszczącej, która szybko i bez zbędnego ryzyka załatwi sprawę.

   W pudełku z dyskiem czyszczącym znajdziecie instrukcje użytkowania. Zwykle raz na 3 miesiące wystarczy oczyścić głowicę. W sprzedaży dostępne są dyski czyszczące na sucho i mokro. Które wybrać? To pozostawiam waszej decyzji. Najbardziej niezawodne wydają się te na mokro, ze specjalnym płynem do nasączania i właśnie takie polecam.

   Na tym kończy się operacja usuwania zabrudzeń. Pozostaje poskładać wszystko i wypróbować efekt naszej pracy. Jeśli robiliście wszystko uważnie, to stacja chodzi bez zarzutu.

   Dla bardziej ambitnych użytkowników polecam dalszą lekturę tego tekstu. Można wyciszyć pracę napędu stacji. Jeśli i ciebie ryk mechanizmu przyprawia o ból głowy, wykorzystaj poniższy pomysł. Pierwsza możliwość obniżenia decybeli, to naoliwienie prowadnicy głowicy. Widzisz tę plastykowa część na 2 metalowych wałkach? Po nich przesuwa się nasza głowica. Wpierw zbierz nadmiar brudnego smaru z wałków. Następnie naoliw 2 szyny, po których przesuwa się wózek. Najlepiej jest użyć do tego celu olej penetrujący w aerozolu. Również dobre rezultaty daje podobno olej syntetyczny, produkowany przez rafinerie gdańską. W ostateczności można posłużyć się wazeliną, ale pomaga wyłącznie krótkoterminowo (później się zaciera i znów słychać przesuwanie mechanizmu).

   Drugą możliwością jest wyeliminowanie nieprzyjemnego stuku silnika krokowego (konkretnie metalowego bębna) o hamulec. Chyba jest to dobrze słyszalne podczas przejścia głowicy nad 1 ścieżkę, nie? Aby się pozbyć problemu trzeba założyć bardzo cienką izolację (grubość poniżej 0,2 milimetra) na wystający dzióbek tego bębna. Grubsza spowoduje niedochodzenie głowicy do 1 ścieżki, co objawia się wracającym stukaniem głowicy, wieszaniem komputera lub samej stacji, znacznie przedłużonym ładowaniem (najczęściej błędnym) programów. Co wtedy? Musisz wybrać jedną z czynności:

1) zmień izolacje, lub
2) odkręć śrubę mocującą hamulec, przesuń głowice nad 1 ścieżkę i wyłącz stacje. Potem dosuń cały element hamujący i zakręć śrubę. Na koniec sprawdź poprawność wgrywania.

   To wszystko co miałem do zaprezentowania na ten temat. Pamiętajcie, aby nie śpieszyć się, bo pośpiech to najgorszy wróg, i nie róbcie doświadczeń, chyba że na własną odpowiedzialność.

PS: Do sprawdzenia efektów pracy nad stacją polecam wykorzystać specjalnie napisany przeze mnie program-tester. Program ten umyślnie torturuje mechanizm napędowy, czyli przesuwa wózek głowicy w obie możliwe strony. Będzie niezłym, szybkim testerem poziomu hałasu ściągnij (4kB).



Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:



Reiter (Apidya)
-
7.8.2000
-
Filety on-line





DODAJ SWÓJ KOMENTARZ



#1Dzień 15-8-2008godz.18:16:14Autor: Apollosi
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Siemka chcialbym sie dowiedziec jak wyczyscic glowice magnetofonu do commodory 64 moj adres email adas94@onet .eu

#2Dzień 16-8-2008godz.13:57:52Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Pomysł najłatwiejszy w realizacji - skorzystać z kasety czyszczącej, najlepiej markowej firmy (np. Emtec Audio CC Cleaning). Koszt jej to około 6zł. W środku jest instrukcja użycia takiej kasety. Ta wymieniona wykonuje 3 funkcje: czyści (brud i kurz z głowicy, czyści system prowadzenia taśmy), zabezpiecza i konserwuje.
   Wkładasz ją do napędu, włączasz Play i po 20 sekundach zatrzymujesz. Wyjmujesz taśmę. Sprawa załatwiona.
   W poważniejszych przypadkach, lub jak nie masz kasety, musisz sam zabawić się w taką kasetę :-)
   Potrzebujesz do tego płynu do czyszczenia głowic audio, lub alkoholu izopropylowego "IPA", może być w sprayu (np. Kontakt IPA plus firmy AG Chemia). Koszt około 6zł. Ponadto jakiś patyczek zakończony wacikiem.
   I dalej już sobie poradzisz...
   Odłączasz magnetofon, wciskasz Eject, później Play i masz dostęp do głowicy, która się wysunie. Można sobie pomóc - wyciągając kieszeń kasetową z zawiasów. Teraz albo spryskujesz preparatem głowicę, albo sam wacik (polecam), którym ręcznie usuwasz zabrudzenia. W następnym kroku oczyść tor, po którym prowadzona jest taśma, czyli te wszystkie wałeczki i inne elementy styku z taśmą.
   Pozostaw do wyparowania na kilkanaście minut.
   PS: Nie jestem pewien, jak na dłuższą metę reagują gumowe wałki na kontakt z tym roztworem, ale z moich doświadczeń wynika, że znoszą go dobrze.

#3Dzień 6-11-2008godz.00:40:21Autor: Shango/Vermes
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Witam
   Nigdy nie wolno uzywać kaset czyszczących, ponieważ bardziej zaszkodza, niz pomogą. Należy zaopatrzyc sie w spirytus izopropylowy oraz waciki takie do uszu. Tym wacikiem nasączonym w spirytusie izopropylowym czyścimy głowicę oraz tor przesuwu tasmy czyli wałki dociskające (dokładnie) i dwa metalowe bolce przez które przehodzi taśma magnetyczna (magnetowofonowa). Każdy elektronik to potwierdzi co napisałem.
   Pozdrawiam
   Mirek Szejduk
   Shango@ow.pl< /a>
   
http://www.newabra.com.p l

#4Dzień 6-11-2008godz.16:04:56Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   No tak, warto to podkreślić, co napisałeś. Ja przekonałem się, że tak jest na magnetowidzie. Dość ciężko było odwrócić później efekt po użyciu takiej kasety.
   Po takiej dawce informacji, każdy będzie mógł samodzielnie dokonać wyboru, co wybrać :-)

#5Dzień 11-11-2008godz.17:19:23Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   A co powiecie na temat CD czyszczących?

#6Dzień 11-11-2008godz.17:29:48Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Hehehe... marketingowy żart? Bo nie wiem, jak takie płyty nazwać? Według mnie ta szczoteczka mogłaby służyć do zdejmowania włosów lub pyłu, ale w stacjonarnym CD o to raczej trudno. Może w przenośnych znajdzie to większe zastosowanie, ale tam wszystko jest odsłonięte, więc można to zrobić bez takiej płyty.

Instrukcja używania systemu komentarzy    

  1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
    Tagi HTML są nieaktywne.
  2.    
  3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
    Tagi HTML są aktywne. Możesz:

  4.    Możliwość:

    Komenda:

    Przykład:

       a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
       b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
       c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
       d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
       e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
        f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


    Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
    Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
    Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

    Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
    Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP