STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...


(22)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
SPRZĘT 


KONSERWACJA C64   Przychodzi taki czas, że nas wysłużony komputer zaczyna sprawiać wrażenie okropnie zaniedbanego i brudnego. Nie mogąc dłużej się z tym godzić, zaczynamy myśleć o zmianie tego stanu rzeczy. Jeśli i ty spotkałeś się z tym problemem, to ten artykuł będzie jak znalazł. Poprowadzi was krok po kroku, pokaże jak samodzielnie i co najważniejsze bezpiecznie dokonać drobnych przeglądów komcia, a również magnetu, stacji dysków i innych tym podobnych peryferiów.

Na początku proponuję przygotować sobie następujący sprzęt :

   1. Wkrętak - z tym nie powinno być kłopotu,

   2. Pędzelek - taki do malowania farbkami,

   3. Kawałek szmatki - najlepiej flanelowa.

   Po odłączeniu komputera od zasilania możemy przystąpić do operacji. Tutaj uwaga - samo wyłączenie SWITCHA w stronę OFF, nie odcina napięcia. Należy wyjąć wtyczkę z gniazdka! Odwracamy więc klawiaturkę i odkręcamy trzy śrubki. Śrubki są różnej długości (przynajmniej u mnie takie były), dlatego zapiszcie na kartce ich położenie. To ułatwi póżniejsze ich wkręcenie. Teraz delikatnie unosimy wieczko komcia od strony klawiszy i w ten sposób podważamy zapadkę, znajdującą się z boku. Zostały jeszcze trzy takie same, umieszczone tuż przy gniazdach I/O.

   Z tymi pozostałymi nie pójdzie już tak łatwo, dlatego należy unieść bardziej pokrywę, lekko pociągnąć i pchnąć. Teraz powinno puścić. Delikatnie odkładamy górę na bok i wyjmujemy wsuwkę z płyty głównej. Wsuwka ta jest zakończona diodą na drugim końcu przewodu. Powinieneś to zauważyć! Zapisz, w którym kierunku była włożona wsuwka i przygotuj się na dalsze kroki.

   Teraz odkręcamy klawiaturę. Są tutaj dwie śruby, które unieruchamiają całą klawiaturę. Po ich wykręceniu wysuwamy całą płytkę z wsporników. Od spodu wychodzi wiązka kabli, więc i ją należy odłączyć. Zapamiętaj kierunek ułożenia kabli i złącza połączeniowego. Już prawie powinieneś zobaczyć płytę główną. Należy się pozbyć papierowej osłony koloru srebrnego, która łudząco przypomina kawałek blachy. Ostrożnie odginamy, wpierw wyjmując jej krawędzie z wszystkich kątów obudowy i wyjmujemy metalową wsuwkę zaczepioną do obudowy EXPANSION PORT. Zostało nam jeszcze odkręcenie paru śrubek, mocujących płytę ze scalakami. TUTAJ UWAGA POD ŻADNYM POZOREM NIE DOTYKAJ UKŁADÓW SCALONYCH ANI INNYCH ELEMENTÓW ELEKTRONICZNYCH. Znajdują się tu układy wrażliwe na elektryczność statyczną, a szczególnie porty CIA. Nasza nierozwaga, czy bezmyślność może sprowadzić się do ich uszkodzenia, a wtedy możemy się liczyć z wymianą całej płyty głównej. Staraj się nie dotykać ich wyprowadzeń, a płytę główną chwytaj za jej obrzeża.

   Teraz to naprawdę koniec demontażu. Możesz odłożyć wkrętak i zająć się samym czyszczeniem. Klawisze i ich otoczenie przetrzyj pędzelkiem. Jeśli są bardzo zaniedbane, to użyj wilgotnej szmatki z odrobiną mydła. Obudowę również możesz przetrzeć taką szmatką, chociaż ja polecałbym zakup odpowiedniego płynu w aerozolu w postaci pianki. Jest wygodny w użyciu, a ponadto niezawodny. Jest też niezbyt tani, bo koszt takiego pojemnika o pojemności 400ml przewyższa sumę 10 zł. Pocieszyć się można tym, że przy oszczędnym gospodarowaniu taki płyn starczy spokojnie na okres około 5 lat.

   No to czyścimy dalej. Obudowę wewnątrz wysusz dokładnie lub przetrzyj czymś do sucha. Uważaj na dwa plastikowe wsporniki znajdujące się we wnętrzu. Płytę główną najlepiej przedmuchać strumieniem suchego powietrza lub oczyścić suchym pędzelkiem.

   Po zakończeniu całej operacji złóż z powrotem wszystkie elementy w odpowiedniej kolejności. Wszystkie śruby dokręcaj do lekkiego oporu, tak by nie zniszczyć gwintu w plastiku.

   Zapomniałem opisać jeszcze taki szczegół. W zależności od typu komputera, znajdują się czasem w niektórych wersjach metalowe osłony nad układami CIA. Jeśli u ciebie również są, to umieść je na swoim poprzednim miejscu. Pozostaje, więc tylko uważne złożenie całości do kupy (uwaga na przewody, żeby nie przyciąć obudową) i podłączenie do prądu. Jeśli wszystko pracuje jak poprzednio, to znak że szczęsliwie przeszliśmy przez to.

   Jeśli wszystko działa, a nie pali się dioda, to znak, że należy zmienić jej kierunek polaryzacji, czyli odwrócić wsuwkę.

   I to w zasadzie już koniec. Życzę wam przyjemnych dni i nocy z odmłodzonym komodorkiem.Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Reiter (Apidya)
-
7.8.2000
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZInstrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP