STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(33)
(17)
(3)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
SPRZĘT 


JAK ZMASAKROWAĆ STACJĘ 1541-I1. TREŚĆ.
TRAFO - Przelutowanie jednego kabelka w bloku transformatora, powoduje przystosowanie do pracy na 230V i mniejsze nagrzewanie.
WIATRAK - Gdzie i jak dodać.
RESET - Jak sama nazwa wskazuje.
WRITE PROTECT - Mały przełącznik wyłączający zapis, włączający go pomimo klucza lub wg klucza.
BURST - Przyspieszacz transferu.
ID SWITCH - Przełącznik ID stacji.
WRITE LED - Dioda świeci, gdy trwa zapis. Miga przy formatowaniu.

   Po pierwsze, stacje są różne, mają różne płytki. Brana pod uwagę to: 1541-I z napędem ALPS, numer płyty głównej 1540050. Inne płyty mogą mieć inne wyprowadzenia.

2. TRAFO.
   1541 ze zintegrowanym zasilaczem lubi się grzać, a nawet przegrzewać. Istnieje kilka domowych środków zaradczych na ten problem. Jednym z nich jest wstawienie 4 ołówków w otwory na śruby, co daje trochę przestrzeni pod stacją, więc i lepszy przepływ powietrza. Są też dwie modyfikacje, które zmniejszą emisję ciepła.

   Po pierwsze, zwany czasem volt mod. Zobacz wpierw z tyłu stacji, na ile jest woltów. Jeżeli 240V - nie modyfikuj, bo mod już jest. Wersje na 220 woltów można zmieniać.
UWAGA!! Operacje na bloku zasilania wykonuj przy stacji odłączonej od prądu!

0. Przygotuj: śrubokręty, lutownicę, cynę, kalafonię, taśmę izolacyjną, bezpieczniki takie, jakie masz w stacji.
1. Otwórz stację, zdejmij pokrywę. Odkręć śruby mocujące płytkę elektroniki, przesuń płytkę w stronę "ryja" tak, żeby widzieć co następuje:
a) Fragment transformatora z kabelkami: cztery do płytki elektroniki, zostaw je w spokoju i 3 od uzwojenia pierwotnego.
b) Gniazdko zasilania, włącznik, oprawka na bezpiecznik.
c) Trzeci wolny przewód uzwojenia pierwotnego wylatujący z transformatora i zakończony koszulką termokurczliwą.
2. Ten przewód, to inny koniec uzwojenia pierwotnego. Musisz wylutować jeden przewód pierwotnego i przylutować tam ten "ślepy". Po prostu zamienić kable.
3. Co do tego, z którym przewodem zamienić ślepego, najczęściej jest to przewód trafo-bezpiecznik. Wylutowujesz przewód z gniazdka bezpiecznikowego i zamiast niego wlutowujesz ślepy.
4. Zaizoluj tymczasowo taśmą odlutowany przewód, przesuń płytkę elektroniczną z powrotem, zamknij pokrywę, ale nie wkręcaj śrubek.
5. Podłącz zasilanie i włącz stację.

   Jeżeli stacja działa (startuje poprawnie) wyłącz ją z zasilania, otwórz pokrywę, wysuń elektronikę, a następnie przytnij ten wylutowany przewód tak, żeby nie sterczały zeń druty, po czym zaizoluj dokładnie taśmą. Zainstaluj elektronikę, załóż pokrywę, zakręć, sprawdź.

   Jeżeli stacja nie wstała, bądź zaczęła się zachowywać nienormalnie (trzask, smród itp.) odłącz, otwórz, wymień bezpiecznik, przelutuj wszystko jak było, po czym zamień ślepy przewód z drugim wychodzącym z trafa.
   Jeżeli nadal się przegrzewa, wewnątrz można założyć wiatrak.

3. WIATRAK.
   Miejsca w stacji jest mało. Najlepszy jest mały wiatrak z radiatorów od Pentiuma/486. Wkleja się go super glutem w odpowiednie miejsce wewnątrz, w kratce górnej pokrywy. Odpowiednie miejsce wyznaczyć doświadczalnie. O ile pamiętam (nie mam teraz przy sobie tej stacji), to patrząc na leżącą pokrywę górną od środka, mając wycięcie na front do siebie, miejsce to znajduje się po prawej stronie kratki u dołu, przecina ono pierwszy z prawej plastikowy usztywniacz kratki. Na ten usztywniacz można dać superkleju. Inaczej: mniej więcej pod dziurami na interfejs szeregowy, ale na bliższym końcu kratki i nieco w prawo.

   Przewody z wentylatora należy podłączyć do źródła 12V: Dodatni do plusa mniejszego kondensatora filtrującego (4700uF, 16V), masę do jego minusa. Obudowa NIE JEST masą. Trzeba pamiętać, żeby kable te miały albo jakąś gniazdo-wtyczkę albo były długie, by nie utrudniały późniejszych modyfikacji przez stałe połączenie pokrywa-elektronika.

4. RESET.
   Istnieje wiele wyszukanych metod dodawania resetu do 1541, opiszę najprostszą:

Potrzebne: 1 włącznik, po naciśnięciu zwiera linie, po puszczeniu rozłącza.
- Rezystor 100 ohm.
- Trochę przewodów.
- Lutownica, cyna, kalafonia.

   Do włącznika przylutuj jeden przewód, drugi zaś przez 100 omowy rezystor. Przewody zaś do: minusa C17 (większy kondensator filtrujący, 6800uF) i anody CR7 - jest to mała dioda obok zworek numeru napędu, do podłączenia bliższego zworek, nie tego oznaczonego czarną kreską.

   Przycisk można umieścić z tyłu stacji lub z przodu, np. na przodzie górnej pokrywy. Dla dokładnych: Trzymać wciśnięte przez pół sekundy :)

5. WRITE-PROTECT SWITCH.
   UWAGA! Jeżeli nie musisz, nie przeprowadzaj tej modyfikacji, posiada ona pewien dość niebezpieczny dla danych błąd, o tym późnej.

Potrzebny będzie: przełącznik 3-stanowy z trzema wyprowadzeniami. Schemat takiego:

   /O----B  1
   / 
A---O O     2
   
    O----C  3

   Po pierwsze, znajdź we wtyczce P6 przewód idący do pinu 12, najczęściej pomarańczowy. Przetnij go zostawiając z obu stron trochę kabla.

   Część przewodu idącą z płytki drukowanej przylutuj do A przełącznika. Do B zaś przylutuj część z napędu. W końcu C połącz do wyprowadzenia 13 tej samej wtyczki na płycie głównej (zielony lub fioletowy przewód). Nie przecinaj go.

   W położeniu 1, przedstawionym na rysunku, czujnik działa normalnie. W położeniu 2 linia jest przerwana - zapis jest możliwy niezależnie od czujnika. W położeniu 3 zaś zapis jest zablokowany.

Problem: Stacja używa tego czujnika nie tylko do sprawdzania, czy dyskietka jest zabezpieczona, czy nie. Używany jest też on do ciągłego sprawdzania, czy dyskietka siedzi wciąż w napędzie, czy może jest zmieniona (wtedy należy odświeżyć tablicę plików BAM). Jeżeli, więc używasz zablokowania przed zapisem, a włożysz dyskietkę o ID X, zmiana dyskietki na taką o ID Y nie ujawni błędu - ID będzie się różnić i stacja odświeży BAM (tudzież błąd "Disk ID Mismatch"). Jeżeli jednak ID będą takie same (inna dyskietka sformatowana na ID X) stacja nie odświeży BAM i odczyta/zapisze pliki w ciemno - co może spowodować nadpisanie ważnego programu!

6. BURST.
   Przyspiesza transfer. Wąskim gardłem stacji 1541 jest komunikacja przez port szeregowy. Burst umożliwia komunikację równoległą. Największym problemem jest wyprowadzenie jakoś 10 linii poza stację. Moim pierwszym pomysłem było gniazdo i wtyk modularny RJ50 (10 pinowy), niestety nigdzie nie mogłem go zdobyć. Można zrobić to przez gniazdko DB9, jedną linię trzeba wtedy wrzucić na masę gniazda no i pilnować, żeby to gniazdo nie zwarło się z chasis napędu. Nie powinno to skończyć się jakoś poważnie, bowiem chasis napędu nie jest połączone z masą, ale lepiej nie łączyć.

   Trzeba podłączyć się do chipa MOS 6522, oznaczonym u mnie jako NC3 (są dwa). Można nie kaleczyć płyty głównej następującą sztuczką:

1. Potrzebna jest płyta główna, karta kontrolera/dźwiękowa itp. (coś na części, co posiada pecetowe gniazdko IDE/FDD ze złotymi nóżkami).
2. Wylutowujesz nóżki.
3. Nie szczędząc kalafonii lutujesz je do kabli od gniazdka Burst, izolując każde połączenie taśmą lub koszulką termo.
4. Nóżki te możesz nieco spłaszczyć. Potem wkładasz je do odpowiednich miejsc w gniazdku układu 6522.

Wyprowadzić musisz piny:
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 18, 39 - pierwsze 8 jest do przesyłu danych, reszta do koordynacji.

   Zanotuj sobie gdzieś, który pin Twojego gniazdka jest którym w układzie MOS, przy budowie kabelków 1541-PC i 1541-C64 będzie to potrzebne. Aha, i byłbym zapomniał, tak się liczy wyprowadzenia scalaka:

  ___
1 | U | 40
  |  | .
. |  | .
. |  | .
. |  |
20 |___| 21

KABEL 1541->C64 lub 1541->PC (wtyk portu LPT, DB25, program StarCommander):
Uwaga! Jeżeli łączycz stację z pecetem przez kabel XEP1541, czy jakiś inny mający bursta i połączenie szeregowe, masa ma być tylko na szeregowym!

6522|USERPORT|DB25
==================
2  | C   | 2
3  | D   | 3
4  | E   | 4
5  | F   | 5
6  | H   | 6
7  | J   | 7
8  | K   | 8
9  | L   | 9
18 | 8   | nie podłączony
39 | B   | nie podłączony

UserPort wygląda tak:
123456789012 - te 3 ostatnie to 10, 11 i 12.
============
ABCDEFHJKLMN

(źródło:Elysium.pl)

7. ID SWITCH.
   Bardzo prosty mod - bierzesz dowolne dwa włączniki, ja stosowałem DIP, lutujesz do nich przewody, które łączysz do zworek, a zworki przecinasz. Pamiętaj tylko, żeby za długo nie grzać zworek, bo mogą odpaść od laminatu. Można też zastosować jeden przełącznik przecinający zworkę 1 (czasem oznaczana A) - przełączasz wtedy między napędem 8 a 9.

8. WRITE LED.
   LEDa należy podłączyć do wyprowadzeń opornika R51, jest on obok podłączenia głowic do płytki. Biegunowość: Do R51 od strony R52 wlutuj rezystor 50-100omów, potem katoda diody, i anoda do drugiego końca R51.

   Jeżeli chodzi o to, by ładnie się prezentował: Mój LED (mniejszy od tych, co są w 1541) spiłowałem pilnikiem na tępo, wypolerowałem spiłowanie delikatnym papierem ściernym i wkleiłem w przednią ściankę mechanizmu, u góry po prawej. Należy tam wykonać małą dziurkę. Gdy nie świeci, dioda jest mało widoczna.

Podziękowania dla K.M. - za dostarczenie mi stacji, bo własnej bym nie pokroił :)
Źródła: Elysium.pl (wyprowadzenia podłączeń), strona Carlsena (http://personalpages.tds.net/~rcarlsen/cbm.html?), szeroko pojęte Google, własna inwencja twórcza.
Pisane tak, żeby nie trzeba było odwracać płytki drukowanej.
Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku stosowania się do tych zaleceń. Wszystko opisane tutaj robiłem jakiś rok temu i działa do dziś.Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:MCbx
-
23.9.2008
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 23-11-2008godz.12:19:35Autor: V-12
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Moją pierwszą stacją była beczka 1541 ale w niej żadnych modyfikacji nie robiłem :) Dopiero modowałem 1541II :) Zrobiłem w 2 stacjach bursta i kopiowałem burstem na 2 stacje - najszybszy sposób na kopiowanie danych na C64 :) Teraz już jakoś bursta nie używam, bo nie ma zbytnio potrzeby kopiowana dysków. W swojej stacji też mam reset oraz przełącznik umożliwiający zapisywanie na zabezpieczonych (niewyciętych albo zaklejonych) dyskietkach, co oczywiście też powoduje czasami disk id mismatch, ale działa bez problemu.
   Kabelek XE+XP 1541 też posiadam, bardzo świetnie się spisywał i przez kilka lat transferowałem nim stuff.

#2Dzień 23-11-2008godz.14:15:49Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Też mam połączenie Burst, Reset stacji, a z tym ID Disk Mismatch poradziłem sobie w taki sposób http://www.filety.net/in dex.php?strona=arty/sprzet/pamietnik/pam ietnik

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP